Om oss

Här kan du läsa mer om oss som jobbar på Care and Beauty. Tillsammans har vi tagit fram tre ledord som vi vill genomsyrar vår verksamhet. Omsorg, kompetens och ansvar.

Hanna Jensen

  • auktoriserad hudterapeut
  • Certifierad laserterapeutInnehavare av mästarbrev
  • 13 års erfarenhet

Hanna utbildade sig till hudterapeut på Privatskolan för hudvård och Kosmetik i Stockholm 2001. Hon öppnade salongen Care and Beauty på Kungsängsgatan 2006. Hanna har mästarbrev i hudterapeut yrket. Hon är även utbildad certifierad laserterapeut.

hanna@careandbeauty.se

Karolina Wendelin (tillfälligt föräldraledig)

  • auktoriserad hudterapeut
  • certifierad laserterapeut
  • certifierad lymfterapeut
  • 12 års erfarenhet

Karolina utbildade sig till hudterapeut på St:Eriks hudvårdsutbildning i Stockholm 2003. Innan hon började jobba på Care and Beauty hann hon med fler av stadens salonger såsom, Rosannas Beauty Guide, Skin Care och J & Co. Karolina är även hon certifierad laserterapeut och certifierad lymfterapeut.

karolina@careandbeauty.se

Anna Mancini

  • auktoriserad hudterapeut
  • 17 års erfarenhet

Anna utbildade sig till hudterapeut på Privatskolan för hudvård och kosmetik 1997. Anna drev tidigarte den väl renommerade salongen Salong A. Mancini på Svartbäcksgatan. Därefter har Anna bland annat arbetat på Skin Care Uppsala innan hon i februari 2015 började på Care and Beauty.

anna@careandbeauty.se

Marie Boström

  • diplomerad nagelterapeut
  • certifierad laserterapeut
  • certifierad lymfterapeut

Marie utbildade sig 2009 hos Fantasy Nails UV Gel System. Marie är även utbildad certifierad laserterapeut och certifierad lymfterapeut. Marie arbetade tidigare flera år som undersköterska innan hon valde att helt sadla om till nagelterapeut.

marie@careandbeauty.se

Mathilda Eriksson

  • diplomerad nagelterapeut

Mathilda utbildade sig till nagelterapeut och stylist under gymnasiet på Fyriskolan. Hon gjorde sin praktik på Care and Beauty och har sedan studenten varit en del av vårt team.

mathilda@careandbeauty.se

 

Linda Larsson

  • diplomerad hud och spaterapeut

Linda utbildade sig till hud och spaterapeut på YHHS, yrkeshögskolan för hudvård och Spa. Innan hon började jobba på Care and Beauty har hon bland annat jobbat på Selma City Spa, Åhlens samt som hud och spaterapeut i Grekland för Ving/Thomas Cook.

linda@careandbeauty.se